VERİ ANALİZİNE ÖZEL ARAMA MOTORU: GOOGLE DATASET SEARCH

Google, veri bilimcilerin ihtiyaç duydukları veri kümelerini bulmalarına yardımcı olmak için yeni bir arama motoru yarattı ve kısa bir süre önce (5 Şubat 2019) kullanıma sundu: “Google Dataset Search

Dünyanın en büyük arama motoru olarak aradığımız bilginin internetin tamamı içerisinden saniyeler içinde getirerek yıllardır hayatımıza önemli ölçüde etki ediyor. Veri bilimi ile uğraşan kişiler kullandıkları raporlama/analiz dilleri(R, Python, Hadoop vb.) veya modern iş zekası ürünleri (Microsoft Power BI, Google Data Studio, Qlikview, Qliksense, Tableau vb.) ile ya bulundukları şirketlerin datalarını analiz edebiliyorlardı yada internette çeşitli veritabanlarına bağlanıp analizlerini bu verileri üzerinden yapabiliyordu.

Ancak her zaman istediğimiz konuda özellikli veri bulmak mümkün olmuyordu. Genelde ücretsiz sunulan veriler Dünya Bankası verileri, TÜİK nüfus istatistikleri gibi çok fazla sektör spesifik olmayan genel kapsamlı oluyordu.

Ben denemek için çalıştığım çağrı merkezi sektörüne ilişkin birkaç veri arattım. Sonuçlar tatmin edici.

Ben bu gelişmenin özellikle üniversitede ilgili bilim dallarında okuyan veya mezun olan kişilerin raporlama araçları üzerinde pratik yapabilecek yeterli ve özellikli veriye ulaşmaları açısından çok olumlu buluyorum. İş görüşmesine gittiğinde bu verilerle oluşturdukları analizleri sunan adaylar çok nokta atışı bir referans sağlamış olacaklardır.

Google Data Studio ile veri analizi ve veri görselleştirme konusunda atağa kalkan Google’ın bundan sonraki hamlesini merak ediyorum açıkçası. Ama şunu bilmeliyiz ki, yapay zeka teknolojileri ile desteklenen veri analizi dünyayı çok farklı bir noktaya götürecek. Bu konuda da atalarımızın deyimi ile erken kalkan yol alacaktır.

Konuyla ilgili ayrıntılı bir makaleyi de paylaşıyorum.

https://www.theverge.com/2018/9/5/17822562/google-dataset-search-service-scholar-scientific-journal-open-data-access

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *