TÜRKİYE YENİ NORMAL’E NE ZAMAN GEÇECEK? GÜNCELLEME: 18.04.2020

Uzun süredir ne zaman tekrar okulların açılacağını, ofislerimize döneceğimizi, hayatın “normal” akışına yeniden ne zaman başlayacağını düşünüyordum.

Sağlık Bakanlığı’nun her gün yayınladığı verileri aksatmadan bir excel dosyasına işliyorum. Buradan iquantcx blog sayfamda birkaç rapor da yayınladım. Eldeki verinin trend analizi yapmak için yeterli olduğuna ve zirve noktasını aştığımıza inandığım için bir tahmin ürettim. Kronolojik sırası ile alınan tedbirleri ve gelecek için tahminlerimi de ekledim.

Yukarıdaki analizde 27 Mayıs tarihini öngörüyorum. Umarım sıra dışı bir durum yaşanmaz ve alınan tedbirlere halkımız azami seviyede uymaya devam eder. Bu süreci daha fazla yara almadan atlatırız.

Bu “iyimser” tahminde bile Haziran sonunda 133 bin vaka ve 5 binin üzerinde ölüm görünüyor.

Dosya aslında bir PowerPoint sunumunun 25×100 cm boyutlarına getirilmiş hali. PDF versiyonunu aşağıdaki linke kaydettim, daha yüksek çözünürlükte görmek için indirebilirsiniz.

https://bahadireren.blog/wp-content/uploads/2020/04/YeniNormal_20200418.pdf

YeniNormal_20200418

“TÜRKİYE YENİ NORMAL’E NE ZAMAN GEÇECEK? GÜNCELLEME: 18.04.2020” hakkında 6 yorum

  1. inanmayacaksınız ama sadece excel ve powerpoint.
   önemli olan veriyi düzgün olarak tutmak ve hesapları doğru yapmak.
   görselleştirmeyi herhangi bir uygulama ile yapabilirsiniz. favorim bu aralar Tableau ama aynı grafikleri Qlik, Microsoft Power BI veya farklı bir uygulama ile de oluşturabilirsiniz

 1. Eldeki veriler ile çok güzel bir tahmin yürütmüşsünüz ancak Çin’de sıkı karantina 76 gün sürdü. İtalya ve İspanya 6 haftadan uzun süre tam karantinada. LA countyde yapılan son çalışmada toplumun %4ü ancak bağışık çıktı. Bu veriler önümüzde uzun bir yol olduğunu ve yolun sonunun eski normal olamayacağını işaret ediyor. Bu hafta ve önümüzdeki hafta başında 10 Nisan coronightfever etkisini de göreceğiz ve sis biraz daha dağılacak. Elinize sağlık.

 2. son 2 gün verileri tahminden yüksek çıkınca güncel halinin getireceği yeni tarihleri merak ettik.

 3. İlk sokağa çıkma yasağı duyurulma tarihi 10 Nisan’dı. Haftasonu günleri de 11-12 oluyor. Orada yazım hatası yapılmış. Bir de bu yasak günü yaşanan bir sokağa çıkma patlaması var. Onun etkileri de bu günlerde görülüyor. Normalde platoya gelinişti ve düşüşe geçecekti ancak dün mesela yeni vaka sayımız anlamlı olarak arttı. 10 Nisan düzeltmesini yaparak ve son güncel verileri de hesaba katarak revize edebilir misiniz tabloyu?

 4. Merhabalar. Ben Dr. Abdullah Uçar. Yaptığınız görselleştirmeyi inceledim. Gayretiniz için teşekkürler.

  Burada geleceğe yönelik bir tahmin çalışması yapmışsınız. Hangi modeli kullandınız merak ettim. Kompartman temelli bir model mi, ajan temelli bir model mi, yoksa sadece eğri tahmini mi?

  Ayrıca, bu çalışmanızı bir bilimsel dergide yayınladınız mı? Yayınladıysanız detaylı olarak okumak ve istifade etmek, çevremizdeki salgın modelleme ile ilgili dostlarımızla da paylaşmak isteriz.

  Selamlar,
  İyi çalışmalar.
  Abdullah Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir