POWERPOINT DOSYALARININ BOYUTUNU KÜÇÜLTMEK İÇİN İPUÇLARI

Bir önceki yazım Excel Dosyalarının Boyutunu Küçültmek İçin İpuçları‘ndan sonra aynı sıkıntının sıklıkla yaşandığı Powerpoint dosyaları için de birkaç yöntem yazmak istedim.

Genellikle Powerpoint dosyaları üst yöneticiye veya ekibe e-posta olarak gönderildiğinden dosya ekinin büyüklüğünden veya sığmamasından şikayet edilir. Böyle durumlarda sırasıyla şu işlemleri uygularsanız dosya boyutu ciddi oranda küçülecektir.

1. Dosyayı .pdf olarak kaydedin

Akla gelen en basit ama efektif yöntem. Ancak bu durumda karşı tarafın dosyayı düzenleme yetkisinin kaybolacağını unutmayın. Sonuçta o artık bir .pptx (Powerpoint) değil .pdf (Adobe Acrobat Reader) dosyası.

pptkucultme1.PNG

2. En çok yer kaplayan slaytı bulun (Publish Slides)

Eğer üstteki yöntemi tercih etmiyor ve dosyanızın hala bir Powerpoint sunu dosyası olarak kalmasını istiyorsanız o zaman 30-40 MB tutan dev dosyanızın içindeki suçlu slaytı bulun. Bunun için dosyada sol üstte bulunan “File” (Dosya) butonuna tıkladıktan sonra ekran görüntüsünde görebileceğiniz Share -> Publish Slides seçeneğini seçin.

Size hangi slaytların seçileceği sorulacaktır. “Select All” diyerek tamamını seçin ve belirleyeceğiniz bir klasöre slaytların aktarılmasını sağlayın. Bu işlem sunumunuz kaç sayfa ise o kadar ayrı doküman oluşturur. Seçtiğiniz klasöre girip dosyaları boyutuna göre büyükten küçüğe sıraladığınızda sorunlu slaytlar kendini gösterecektir. Bundan sonrasında o slayttaki gereksiz büyük resim, ilişiğe eklenmiş başka dosyaları temizlemeniz yeterli olacaktır.

pptkucultme6.png

3. Resimleri Sıkıştırın

Sunum dosyasının içinde çoğu kez Google’dan bulunan, çözünürlüğü çok yüksek olan resimler bulunur. Bilgisayarınızın veya projeksiyonun çözünürlüğü 1366×768 veya ona yakın bir şey ise 3840×2160 veya benzer yüksek çözünürlüklü resimlere ihtiyacınız yoktur. Ya bu resimleri powerpointe eklemeden önce küçültmeli (paint vb program aracılığı ile) yada aşağıda sıralayacağım maddeleri uygulayarak sunumun içerisindeyken küçültmelisiniz.

  • Önce sunumun içindeki herhangi bir resim objesini seçin.
  • Üst menüde “Picture Tools” aktive olacaktır, bu menünün altındaki “Compress Pictures” seçeneğine tıklayın.

pptkucultme3.PNG

  • Açılan pencerede;
    • Apply only to this picture: Eğer sadece bu resmi küçültecekseniz seçili kalsın, sunumdaki tüm resimler etkilensin istiyorsanız seçimi kaldırın.
    • Delete cropped areas of pictures: Eğer büyük bir resmi kırparak slayta eklediyseniz kırpılmış yani gereksiz alanların silinmesi için bu seçeneği işaretleyin
    • Target output: Projeksiyon ve bilgisayar çözünürlüğüne uygun olan 150 ppi işaretlenebilir, bu aslında dosyayı ne kadar küçültmek istediğinizle alakalı. Eğer birkaç MB küçültmeyi hedefliyorsanız Print veya HD seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Yapılan işlem sizin sunumda gözle fark edemeyeceğiniz şekilde resim kalitelerini düşürecektir, ama genel kalite korunacaktır.

pptkucultme4.PNG

Umarım okuyanlara faydalı olmuştur. Sorusu olan, yardım isteyen olursa iletişim bölümünden veya mail adresimden de bana ulaşabilir.

Sevgiler.

6 thoughts on “POWERPOINT DOSYALARININ BOYUTUNU KÜÇÜLTMEK İÇİN İPUÇLARI”

  1. Gayet açıklayıcı ve net bir yazı. Sadece yazı olarak değil, görselle de desteklenmesi sayesinde faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş. Teşekkürler,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *