HANGİ MOBİL NAVİGASYON UYGULAMASI?

Navigasyon / GPS uygulamaları İstanbul trafiğinde yaşayanların sadece gideceği noktayı bulmak için değil, gün içindeki trafik yoğunluğuna göre alternatif rotalar çizmek için vazgeçilmez hale gelmiş durumda.

Ben araba kullanmaya başladığımdan bu yana aktif bir Yandex kullanıcısıyım. Gideceğim yer her gün gittiğim, yer olsa bile istisnasız her yolculuğumda navigasyonu açıyorum. Bunu hem trafiksiz yolları bulmak için hem de Yandex’in son 1-2 yıldır keşfettiğim güzergah geçmişi arşivleme / istatistik oluşturma özelliği nedeniyle yapıyorum.

Ancak son birkaç aydır Yandex’ten pek memnun olduğum söylenemez. Bunun başlıca sebepleri;

 • Tek yön ve girişi olmayan sokaklara kestirme olması için sokması,
 • İnşaat / bakım nedeniyle kapalı yolları açık gibi gösterip yönlendirmesi,
 • Bina / iş yeri isimleri konusunda zayıf kalması,

Bunların yanı sıra başıma gelen birkaç saçma yol tarifi ve maalesef bunların bir kısmına gözüm kapalı güvenip uymuş olmam var.

 • İstanbul’dan Mahmutbey gişeler üzerinden çıkış için alternatif yol olarak Mall of İstanbul AVM otoparkını kullandırması
 • İşe giderken kestirme yol olarak Esenler Otogarı içinden geçirmesi ve giriş-çıkış yaptığım için 10 TL otopark ücreti ödemek zorunda kalmam 🙂
 • Güneşli’den Yenikapı’ya güzergah çizdiğimde önce Yalova’ya karayolu ile, oradan İDO ile Yenikapı’ya geçmeyi önermesi.

Tüm bunların ardından yeni bir navigasyon uygulaması arayışına girdim. En popüler ve en çok indirilen uygulamalar olaran Google Maps, IOS Maps, Here WeGo ve Waze‘i indirerek 1 hafta boyunca gidiş-gelişlerimde test ettim. Test sonuçlarını da bir tablo halinde hazırlayarak temel özellikler üzerinden puanladım.

naviblog.png

 

1. Yandex Navi / 7,8 puan

Tanıdıklarım arasında en çok kullanılan uygulama olarak göze çarpıyor. Öyle çok kullanılıyor ki, bu uygulamaların genel ismi olmuş durumda. İnsanlar genelde “yandexe baktın mı, kaç dakika gösteriyor?” şeklinde konuşuyorlar.

Artıları:

 • Gerçek zamanlı ve tutarlı trafik yoğunluk bilgisi
 • Yol işareti / kaza bilgisi ve uyarısı
 • Gün / hafta / ay bazında kaç km gidildiğini, hangi güzergahı ne kadar sürede kat ettiğini gösteren güzergah geçmişi ve istatistikleri
 • Sağa dönüş ve kavşaklarda tabelanın bire bir ismi ile yönlendirmesi (çok çok önemli bir özellik, sağa birden fazla dönüş olduğunda hatalı yol seçimi yapmamak adına)

Eksileri:

 • Spesifik adreslerin bulunamaması (örneğin; AloTech firması)
 • Telefon rehberindeki bir kişinin adresi ile eşleşmeme/ kişiye adres atayamama
 • Toplu taşıma önerilerinin olmaması

2. Google Maps / 9,2 puan

Arama motorunun gücünü arkasına alan uygulama tam adres bulma konusunda çok ileri seviyede. Android kullanıcıları için default uygulama olarak gelmesi kullanılırlığını arttırıyor.

Artıları:

 • Yüksek adres doğruluğu
 • UBER / Careem gibi uygulamalar ile koordineli çalışma
 • Gerçek zamanlı toplu taşıma bilgileri

Eksileri:

 • Yol uyarısı ekleme özelliğinin olmaması
 • Harita okunurluğunun Yandex’e göre zayıf olması (alışkanlıktan da olabilir 🙂
 • Harita geçmişinin sadece “arama geçmişi” şeklinde bulunması

3. Here WeGo / 5,2 puan

Bundan 3 yıl önce Nokia Lumia WindowsPhone kullanırken telefonun içinde yüklü olarak gelmesi sebebiyle bir süre kullandığım ve o zamanlar epey memnun olduğum bir uygulamaydı. Ancak geçtiğimiz hafta içinde yaptığım testlerde kendini geliştirmediğini ve diğer uygulamalara oranla zayıf kaldığını gördüm.

Artılarını / eksilerini yazmayacağım, yukarıdaki tabloda eksileri kendini gösteriyor zaten. En basitinden Türkçe dil desteği bile yok.

4. IOS Maps (Apple / TomTom) / 7,0 puan

IOS ile çalışan iPhone ve iPad’lerde yüklü olarak gelen bu uygulama iyi bir alternatif olarak duruyor. Özellikle adres defterinde e-posta, Linkedin gibi uygulamalardan adresi bilinen kişilerin adresini kişi ismi ile aratabilme özelliği hoşuma gitti. Aynı şekilde yolculuk yaptığınız bir adresi rehberinizdeki bir kişiye atayabiliyorsunuz.

Ancak haritanın indirilememesi sürekli bir ağ bağlantısına (özellikle şehirler arası yollar için dezavantaj) ihtiyaç duyması ve yol uyarılarının bulunmaması tercih etmeme sebebim oldu. Trafik yoğunluğunda başarılı tahminleri ve dünyaca ünlü ve araçlar için satılan Navigasyon cihazlarının üreticisi olan TOMTOM desteğini almasının da gelecek vadeden bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz.

5. Waze / 6,5 puan

Waze, yolculuk yapmayı sosyal bir aktivite haline getirmeyi amaçlayan ve dünya üzerinde çok sayıda kullanıcısı bulunan ama ne yazık ki Türkiye’de henüz popüler değil ve kullanıcı sayısı düşük olduğunda tüm fonksiyonalitesini de yitiren bir uygulama.

Uygulama üzerinde hesap oluşturan kullanıcılar ileride bir trafik polisi çevirmesi gördüğünde, radar tespit ettiğinde diğer kullanıcıları uyarabiliyor ve rehber / sosyal medya uygulamalarındaki arkadaşlarla güzergah / alternatif rota paylaşmaya olanak sağlıyor. Görevler tamamlandığında rozet kazanabiliyor ve diğer kullanıcılarla bunun üzerinden yarış yapılabiliyor.

Ancak trafik yoğunluk bilgisi de yine kullanıcı yorumlarıyla yapıldığından yeterli veri girişi yoksa size yolu hep açık gibi gösteriyor. Örnek vermek gerekirse bugün eve gelirken normalde 50 dk süren yolu hep 15 dakika kalmış gibi gösterdi. Bu yüzden tercih edebileceğim bir uygulama değil.

ÖZETLE;

Yandex’teki onca senelik istatistik geçmişimin yok olmasını  istemiyorum. Bir de alışkanlık var elbette.

Bu yüzden şimdilik Yandex’i kullanmaya devam edeceğim, ama görünen o ki zamanla Google Maps’e geçeceğim. İki uygulama da telefonumda yüklü, özel bir adres (firma/bina ismi ile) veya daha önce hiç girmediğim bir adrese gideceksem (sapakları kaçırmamak için) Google Maps tercihim olacak.

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım 🙂

Sevgilerimle.

 

4 thoughts on “HANGİ MOBİL NAVİGASYON UYGULAMASI?”

 1. Cok faydali bir konu olmus bu tarz detayli inceleme yapilan yazilari seviyorum. Benim tercihim yandex’ten yana, surekli gelistiriliyor kullanici geri donuslerien ithafen guncelleniyor. Ve arayuzu daha kullanisli geliyor bana..

 2. Çok kapsamlı bir çalışma olmuş emeğinize sağlık , benim tercihim Google Maps zira dönmeden önce 30-40 m önce uyarıyor , Yandex 5-10 m de uyarıyor ,sapağı kaçırıyorsunuz ve belirttiğiniz gibi google da tabela ismi ve yönlendirme var

 3. Google Maps kesinlikle birçok yolu yalnış gösteriyor. Yıllar önce kapanıp üzerine binalar dikilmiş, atıl tarlalar haline gelmiş yolları hala açık ve kullanılabilir olarak gösteriyor. Bu Google Maps’in tek eksi tarafı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *