GOOGLE vs MICROSOFT – İKİ TEKNOLOJİ DEVİNİN HAYATIMIZDA YER EDEN UYGULAMALARININ KARŞILAŞTIRILMASI

Şuna eminim ki, internetin elimizin her daim altında olduğu günümüz dünyasında, Google ile arama yapmamış, Gmail kullanmayan, Excel’i hiç duymamış kimse yoktur. Google ve Microsoft, dünyanın en büyük 2 teknoloji devi olarak hem özel hem de iş hayatımızın önemli etkilerde bulunuyor. (Apple’ı bu karşılaştırmada şimdilik hariç bırakıyorum, çünkü Apple uygulamaları çoğunlukla sadece IOS işletim sistemlerinde çalışabilirken Google ve Microsoft uygulamaları her platformda kullanılabiliyor, bu nedenle daha yaygın)

Bu yazımda, hayatımızı kolaylaştıran PC ve mobil uygulamaları Google, Microsoft ve diğer kategorilerine bölerek kendi tercih ettiğim uygulamaları listeleyeceğim ve çok kısa artıları ve eksilerinden bahsedeceğim.

Arama Motoru

Yoruma gerek var mı? 🙂 Google 20 yıldır pazarı domine eden tek arama motoru diyebilirim. Microsoft Bing, Yandex vb türevleri rakip olarak bile sayılmıyor bu kategoride.

E-Posta

Kurumsal iş hayatının bir gereği olarak bilgisayarlarımızda Microsoft Outlook kullanmak zorundayız. Ben fonksiyonalitesini de çok başarılı buluyorum ve tüm fonksiyonları ile kullanmaya çalışıyorum. Ancak özel kullanımda Gmail bir adım öne çıkıyor (muadili olan Microsoft ürünleri hotmail.com, msn.com ve son olarak outlook.com olarak e-posta hizmeti sağlıyor)

Takvim

Toplantılarımızı, doğum günlerini, önemli günleri takip ederken bir takvime ihtiyaç duyuyoruz. Google’ın bu konuda e-posta ile hem entegre hem de ayrı olarak kullanılabilen Google Calendar uygulaması diğer Google ürünleri ile de eşlenik çalışabildiği için tercihim oluyor. Ama iş yerinde elbette -mecburen- Outlook’un kendi içindeki takvimi kullanmak durumundayım.

Harita

Gönlüm Google Maps‘ten yana olsa da alışkanlık nedeniyle Yandex kullanıyorum. Google Maps aslında sokak isimlerinin güncelliği, mekan isimleri vb konuda hepsinden üstün. Ama Türkiye’de genel kullanım Yandex olduğu için trafik yoğunluğunu en iyi o tahmin edebiliyor.

Fotoğraf Saklama

Google Photos iyi ki var. Telefonumdaki binlerce fotoğraf başka türlü nasıl yedeklenebilirdi ki? Ücretsiz depolama alanı yeterli işi görüyor. Microsoft’un fotoğraf depolama için ayrı bir ürünü yok (OneDdrive üzerinden yapmayı öneriyor) Yahoo’nun Flickr servisi ve Apple’ın iCloud servisi Google Photos’un alternatifleri.

Bulut Depolama

Google Drive olmazsa olmazım. Okulda, özel projelerimde vb tüm dokümanlarım her yerden ulaşılabilir olarak tek noktada.

Tablo / Grafik

Excel‘e bağımlıyız. Google Sheets de çok fonksiyonel ama masaüstü uygulaması olmadığı takdirde iş hayatımıza hiçbir zaman giremeyecek gibi geliyor bana.

Video Paylaşım

Youtube sanırım bu konuda rakipsiz. Tıpkı arama motorunda Google’ın olduğu gibi.

Müzik Dinleme

Bu alanda Spotify oldukça başarılı ve bence alternatifi yok şu anda (Apple Music ve Fizy’i hiç saymıyorum) Google ve Microsoft’un başarılı olamadığı alanlardan biri.

Film Seyretme

Netflix son 1-2 yılda televizyonun yerine geçti bir çok evde. Google ve Microsoft tek tek film kiralama / satın alma yerine böyle abonelikli bir ürün sunarlarsa belki karşılaştırılabilir. Ama şu anda Netflix’in alternatifi değil ikisi de.

Çeviri

Tartışmasız Google Translate. Yaklaşık 1 yıl kadar önce çeviri motorunu yenilediler ve neredeyse kusursuz çeviriyor artık. Cep telefonu uygulaması görüntüden çeviri ve sesli çeviri de yapıyor.

Doküman Oluşturma

Her ne kadar Word kullanım olarak zor olsa ve onun yerine çoğu işimi Excelde görsem de ofis hayatında kullanımı gereği Word‘ü seçiyorum.

İnternet Tarayıcı

Tüm website kısayollarımı, şifrelerimi, hatta kredi kartı bilgilerimi barındırdığı için hem cep telefonumda hem de bilgisayarda kullandıpım tek tarayıcı Google Chrome.

Takım Koordinasyon

Buraya Slack yazmak isterdim ama Microsoft Teams gerçekten hem diğer uygulamalarla (Outlook, Excel, Powerpoint) entegrasyonu hem de kullanım kolaylığı ile hepsinden bir adım önde.

Doküman Tarayıcı

Evrak tarama, okulda ders notu tarama, basılı fotoğrafı tarama gibi işler için genellikle Microsoft Office Lens kullanıyorum. PDF’e çevirme opsiyonu açıkçası cezbediyor Snapseed’e göre.

Sunum

Excel, Word gibi Powerpoint de Microsoft’un bizi esiri ettiği uygulamalarından 🙂 2016 sonrası versiyonu tam olarak “her şey dahil” olmuş. Ekran kaydı ile video kaydetme bile var içinde.

Planlama

Planlama için genelde excel veya takvimi kullanıyorum ama proje yönetimi işi ile uğraşsaydım sanırım diğer Microsoft uygulamaları ile entegrasyonu nedeniyle Microsoft Planner‘ı (eski adı: MS Project) seçerdim. (Piyasadaki Asana, Trello, Wrike vb. alternatifleri pek denemedim)

Görüntülü Görüşme

İşyerinde ve özelde seçimim Skype. Ancak grup konferansları için appear.in adında bir uygulama kullanıyorum, oldukça başarılı. Tavsiye ederim.

Raporlama / İş Zekası

10 yılı aşkın süredir bir Qlik kullanıcısı/geliştiricisiyim. Ancak Google Data Studio bana göre kısa süre içinde Qlikview, Qliksense, Tableau gibi uygulamaların yerini alacak. Microsoft Power BI’ı kullanmadım ancak özelliklerini inceledim. Diğerlerinden çok üstün bir yanı yok diye düşünüyorum.

Yapay Zeka Yardımcı

Google Assistant cep telefonumda yüklü. Ama çok sık kullanmıyorum. Zamanla kullanımının artacağına inanıyorum. Özellikle nesnelerin interneti, akıllı ev gibi teknolojilerin gelişmesi ile paralel gelişeceğini düşünüyorum.

Anlık Mesajlaşma

Whatsapp tabi ki. Bu konuda iki firma da çok geride kaldı bence. Whatsapp’ın alternatifini düşünsen bile bu ikisinden biri olmaz. Facebook Messenger olur, Telegram olur…

SONUÇ: Aşağıdaki tabloda hepsinin bir özetini yapmaya çalıştım. Buna göre kategorilerin 11’inde GOOGLE, 9’unda MICROSOFT ürünleri tercihim olmuş. 4 kategoride ise ikisinin dışında farklı uygulamaları (Yandex Navi, Netflix, Spotify ve Whatsapp) seçmişim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *