NETWORKDAYS FORMÜLÜ VE RESMİ TATİLLER TABLOSU

 

İki tarih arasında bulunan gün sayısını hesaplamanın en basit yolu matematikteki eksi (-) formülü ile büyük olan tarihten küçük tarihi çıkartmaktır. Fakat, söz konusu iki tarih arasındaki “net çalışma günlerini” bulmak olunca bu noktada bir formüle başvurmak gerekecektir.

NETWORKDAYS formülü iki tarih arasındaki hafta sonları ve resmi tatiller hariç günleri hesaplar. Bir örnekle açıklayalım;

=NETWORKDAYS(başlangıç tarihi ; bitiş tarihi ; [resmi tatil günleri])

Aşağıdaki örnekte tatil günlerini belirtmeden, sadece iki tarih arasındaki hafta sonları hariç çalışma gün sayısını hesapladık. Sonuç: 261.

NETWORKDAYS1

Ancak bu hesaplama bizim için yeterli olmamalı. Çünkü yıl içinde 16-17 gün de resmi tatil bulunuyor ve bunların bir kısmı da hafta sonuna denk geliyor. Sıradaki örnekte sadece 19 Mayıs 2017’yi resmi tatil olarak gösterdim. Sonuç: 260.

NETWORK

Asıl doğru hesaplama ise [tatil günleri] kısmına elimizde hazır bulunan bir resmi tatiller tablosunu aralık olarak belirtmek şeklinde olacaktır. Benim excel dosyamda C2:C18 hücre aralığı 2017’nin tüm resmi tatil günlerini gösteriyor. Bu hesaplamanın sonucu ise: 253. Yani 2017 yılında toplam 253 çalışma günü bulunmaktaymış.

NETWORKDAYS3.png

Dikkat ettiyseniz NETWORKDAYS formülü her koşulda Cumartesi ve Pazar günlerini hafta sonu olarak varsayıyor. Peki 6 gün çalışan bir iş yerinde çalışanların net çalışma gününü hesaplamak istediğinizde ne yapacaksınız?

O zaman da devreye NETWORKDAYS .INTL giriyor. Formül çok benzer, ama hangi günlerin hafta sonu sayılacağını siz belirtmelisiniz. Alttaki tabloda hangi değerin hangi günü ifade ettiği yazıyor. Sadece Pazar günü hafta sonu olsun isterseniz tablodan 11’i seçmelisiniz.

=NETWORKDAYS.INTL (başlangıç tarihi ; bitiş tarihi ;[hafta sonu günleri];[resmi tatil günleri])

NETWORKDAYS4

NETWORKDAYSINTL


 

Finans, bütçe, yıllık plan, aylık plan ve raporlama gibi konularla uğraşanların mutlaka yılda birkaç kez başvurdukları bir resmi tatiller tablosu mutlaka vardır. Ben de bunun için bir takım web sitelerinden yardım alıyorum. Yukarıdaki NETWORKDAYS formülü için her zaman hazırda bir tablonun bulunması faydalı oluyor. Aşağıdaki excel dosyasını sizlerle paylaşıyorum. 2017 başından 2021 sonuna kadar tüm resmi tatil günlerini içeriyor. Umarım faydası dokunur birilerine. (Dosya şifresi: “bahadirerenblog“)

https://goo.gl/kUTqLD

resmitatiller20172021.png

2017 – 2018 – 2019 – 2020 – 2021 RESMİ TATİLLER

2 thoughts on “NETWORKDAYS FORMÜLÜ VE RESMİ TATİLLER TABLOSU”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *