EĞİTİM VE TOPLANTILARI KAHOOT! İLE EĞLENCELİ HALE GETİRİN

Kelime anlamı “birliktelik,” “ortaklık” olan Kahoot! sınıflarda ve diğer eğitim kurumlarında eğitim teknolojisi olarak kullanılan oyun tabanlı bir öğrenme platformudur. Platform, milyonlarca kullanıcıya ücretsiz olarak hizmet veriyor ve son derece kolay arayüzüyle her yaşta kullanıcıya hitap ediyor.

Ben Kahoot‘tan eşim sayesinde haberdar oldum. (Kendisi İngilizce öğretmeni 🙂 ) Daha önce katıldığım bazı etkinliklerde Mentimeter gibi bazı topluluk eğilimi ölçen interaktif uygulamalar görmüştüm ama Kahoot her yönüyle benzerlerinden ayrılıyor.

Diyelim ki ekibinizle aylık toplantıdasınız ve toplantı sonunu keyifli bir şekilde bitirmek istiyorsunuz. Veya bir eğitim sonrasında katılımcıların konuyu anlayıp anlamadığını öğrenmek istiyorsunuz.  Eğitimin veya toplantının sıkıcı olmaya başladığı anlarda ortamı hareketlendirmek için  bire bir!

Ben bugün verdiğim bir eğitimde her ünite sonunda katılımcılara basit sorularla anlattığım konular üzerinden sorularımı bu uygulama ile sordum. Hem çok eğlendiler, hem de doğru ve hızlı cevabı verebilmek için birbirleri ile yarıştılar. 🙂

Şimdi siz okuyucularıma uygulamayı kısaca anlatmaya çalışacağım. Aynı zamanda Kemal Sunal Filmleri üzerinden örnek bir Kahoot! oluşturacağız ve dilerseniz bunu siz de kullanabileceksiniz.

Sitenin iki adresi var. Birincisi; oyun ve sınav hazırlamak için www.kahoot.com, diğeri oyuna girecek kişiler için www.kahoot.it Ayrıca sitenin mobil uygulaması da var, IOS ve Android telefonlarınızdan indirebilirsiniz.

logo_kahoot_purple_transparent.png

screens.png

Siteye giriş yaptıktan sonra yeni bir oyun oluşturmak için üye girişi yapmanız isteniyor. Eğer Google hesabınız varsa bu hesap bilgileri ile giriş yapabilirsiniz, yoksa e-posta adresinizi girerek yeni bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Giriş yaptıktan sonra sol üstte bulunan “New K!” butonuna basarak başlayabiliriz.

newkahoot

Bu aşamada oluşturacağımız oyunun hangi tür olduğunu belirliyoruz.

Quiz: “Çoktan seçmeli / şıklı” soruları kullanıcıların belli bir süre limitinde yanıtlayarak yarışabilecekleri “test sınavı” ekranı.

Jumble: “Sıralama” soruları sorabileceğiniz yeni Kahoot modülü. Örneğin; verilen İngilizce kelimelerin sırasını belirleme sorusu.

Discussion: En az 2 seçenek belirlenmesi gereken ve katılımcıları yarıştırmayı değil, “fikir alma” amacı güden modül.

Survey: Katılımcılara yöneltilen sorularla çoğunluğun eğilimini ölçmeyi sağlayan “anket” modülü.

createnew

 

Biz “QUIZ” modülünü kullanarak 10 soruluk bir “Kemal Sunal Filmleri” sınav/oyunu hazırlayacağız.

Quiz’e tıkladıktan sonra açılan pencerede önce hazırlayacağımız oyunun genel özelliklerini girmemiz isteniyor. Title (Başlık), Cover image (Kapak fotoğrafı), Description (açıklama), Visible to (kişisel veya genele açık), Language (Dil) ve Audience (Katılımcı kitlesi) alanlarını doldurduktan sonra eğer istersek kullanıcılar sınava giriş yaparken geçen süre zarfında arka planda dönecek bir Youtube klibi de ekleyebilirsiniz. Ben Çöpçüler Kralı filminin de müziği olan Özdemir Erdoğan – Gurbet şarkısı ekledim.

Bitirdikten sonra “Ok, go” butonu ile ilerleyerek sınavı oluşturmaya başlayabiliriz.

createquiz

İlk sorumuz için Google resimlerden bulduğumuz bir sahneyi yüklüyoruz. (“Faşo Ağa“yı kim bilmez ki? :))

Question (Soru) başlığını yazdıktan sonra bu soru için katılımcılara tanınacak süre limitini belirliyoruz. Award points seçeneğini “Yes” konumuna getirmek verilen cevaplar sonrası kullanıcıların kaç puan olduğunu soru sonrasına gösterecektir. Unutmayın, Kahoot’ta aynı soruya birden fazla kullanıcı doğru cevap verse bile en hızlı cevaplayan kişi daha yüksek puan alacaktır.

Daha sonra en az 2, en fazla 4 olmak üzere cevap seçeneklerimizi yazıyoruz. Cevap seçeneklerinden birinin yanına doğru cevabı belirten check’i işaretliyoruz. Sağ üstte yer alan “NEXT” butonu ile sıradaki soruya geçebiliriz.

question1.PNG

Şimdilik sadece 1 soru ile ilerleyip sorunun cep telefonlarında nasıl göründüğünü ve cevaplar sonrası aşamaları inceleyelim. Aşağıdaki ekranı gördüğünüzde “Save” butonuna basın ve Kahoot’unuzu kaydedin.

quizgenelgorunum

savedandpublished

Bu aşamadan sonra oluşturduğumuz Kahoot’a ek sorular eklemek veya düzeltme yapmak için “Edit it” seçeneğini kullanabilir, uygulamanın bir simulasyonunu “Preview it” ile görebilir, “Play it” ile doğrudan oyunu oynamaya geçebilir veya “Share it” ile bu Kahoot’u oynaması için arkadaşlarımızla linki paylaşabiliriz.

Ben sizinle bu Kahoot’un linkini paylaşıyorum. Oynarken yanınıza bir arkadaşınızı almayı unutmayın 🙂 https://play.kahoot.it/#/k/7d648232-a121-4066-a85f-45a1f94fc1b0

Preview seçeneğinde uygulamamızın nasıl görüneceğini ön izlemesinden önce kullanıcıların BİREYSEL veya TAKIM halinde oyunu oynayabileceğini söyleyelim.

Bireysel oyunlarda kullanıcı adını girmeli, takım halinde oyunlarda önce dahil olacağı takımın adını, sonra kendi adını girmelidir.

gamemode

Oyun modunu seçtikten sonra başlangıçta belirlediğiniz Youtube klibi eşliğinde bir Game PIN kodu ekranda belirir. Bunu sunum yaptığınız projeksiyon ekranına yansıtmalı ve katılımcıların cep telefonu veya bilgisayarlarından www.kahoot.it adresine girerek gördükleri giriş ekranında (bkz. Aşağıdaki resimde sağdaki telefon ekranı) Game PIN bilgisini girmesini istemelisiniz.

Kullanıcılar giriş yapmaya başladıkça ekranda kaç kişinin katıldığını ve isimlerini göreceksiniz. Tam katılım sağlanınca “START” butonu ile oyunabaşlayabilirsiniz.

baslangicekrani.PNG

İlk soru projeksiyon ekranında soldaki gibi görünecektir. Cep telefonundan giriş yapan kullanıcının (sağdaki telefon ekranı) Kırmızı Üçgen, Mavi Karo, Sarı Daire ve Yeşil Kare şekillerini kullanarak ekranda gördüğü seçeneklerden birini seçmesi istenir.

Kullanıcılar cevapladıkça “Answers” yazısı üstünde yer alan sayı artacaktır. Belirlediğimiz 20 sn süre öncesinde tüm katılımcılar yanıt verirse süre bitimi beklenmeden sonuçlar görüntülenecek, aksi takdirde süre bitimi beklenecektir.

soruekrani.PNG

Bir sonraki ekranda katılımcılar doğru cevap seçeneğini hem büyük ekranda, hem telefonlarında görecekler. Hangi soruya kaç kişinin hangi yanıtı verdiği de aynı zamanda görülebilecektir. Bu örnekte bir tek ben cevap verdiğim için 1 kişi “Kibar Feyzo” cevabını doğru olarak bilmiş görünüyor.

sonuclar.PNG

Next” butonuna basarak sıradaki soruya geçebilir, geçerken hangi kullanıcının kaç puan aldığını görebiliriz. Tüm sorular yanıtlandıktan sonra “PODIUM“da oyunun ilk 3 derecesini (Altın – Gümüş – Bronz madalya) şeklinde izlerken birinci olan kullanıcı da cep telefonunda şampiyon olduğunu görebilecektir.

Kahoot, “GET RESULTS” seçeneği ile oyun bittikten sonra detaylı analizle kimin hangi soruya doğru/yanlış cevap verdiğini gösteren çok detaylı ve güzel bir excel dosyasını indirme seçeneğini de sağlıyor. Bu sayede katılımcılara sonuçları mail ile gönderebilirsiniz.

podium.PNG

Ben sınavın 10 sorusunu da tamamladım. Oynamayı unutmayın! 🙂 Yoruma aldığınız puanı da yazarsanız sevinirim.

Kemal Sunal Filmleri – KAHOOT!

Sevgilerle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *