ALIEXPRESS ÇILGINLIĞI

Aliexpress.com Çin merkezli bir e-ticaret sitesi. Ülkemizdeki Gittigidiyor, n11.com gibi sitelerin uluslar arası hizmet veren versiyonu diyebiliriz. Daha önce Alibaba.com ismiyle sadece toptan ürün siparişi alan firma perakende satışa geçtikten sonra Çin’den gelen siparişler bir çılgınlık boyutuna geldi. Artık sarı, içi hava dolu zarflarla dolu kargolar her gün gelir oldu.

Aliexpress’ten yapılan siparişler ortalama 1-2 ay gibi uzun sürede kullanıcıya ulaşmasına rağmen düşük fiyatları ve ücretsiz kargo seçeneği ürünleri cazip kılıyor. Türkiye’de bulunmayan veya bulunup da çok pahalıya satılan ürünleri insanlar cep telefonu uygulaması üzerinden kolayca sipariş ediyor. Öyle ki, aliexpress mobil uygulaması App Store ve Android Market‘in en çok indirilen uygulamaları arasında üst sıralarda yer alıyor.

Biz de ailece bu çılgınlığa maalesef(!) ayak uydurup site üzerinden çoğu gerekli ama bazen de gereksiz şeyleri sipariş etmeye başladık. Ben siteyi dev bir “bir milyoncu” olarak görüyorum. 1 – 2 dolara o anki alışveriş isteğimi tatmin eden ve çoğunu ne zaman sipariş ettiğimi hatırlamadığım ürünler kapıma gelip paketi açınca mutlu oluyorum.

Peki bu zamana kadar neler aldım? En beğendiklerimden bir seçme yaptım, belki siz de sipariş edersiniz 🙂

1. Iphone Şarj Kablosu – PZOZ (1,8 $)

Fiyat/performans endeksi en iyi olan siparişlerimden biri. Apple’ın orijinal şarj kabloları fahiş fiyata satılırken 1,8 dolara hata vermeyen, çalışan bir kablo çok işimi gördü. Sağlamlığı da cabası. 3 tane sipariş ettim, power bank ile birlikte kullanıyoruz.

aliexpress1

2. Xiaomi Mouse (18 $)

Hem blutooth, hem de usb üzerinden kablosuz olarak çalışan bu mouse dizaynı ve Xiaomi markasının son zamanlardaki güzel yorumları nedeniyle beni cezbetti.

aliexpress2

3. Apple TV kumanda kılıfı (4,8 $)

Gereksiz mi gerekli mi karar veremedim ama evde 2 yaşında bir çocuk olduğu düşünülürse Apple TV’mizin hassas kumandasının koruması için faydalı oldu.

aliexpress3

4. Laptop Çantası (18 $)

Genelde evde duran, eşimin bazen okula götürdüğü ama çantası olmayan bir laptopumuz var. Teknosa, D&R gibi yerlerdeki pahalı ve kalitesiz çantaların yerine uygun fiyatlı ve iyi görünümlü bir çanta olarak tercih ettik. Umduğumuzdan daha sağlam ve kaliteli çıktı.

aliexpress4

5. Duvar Saati (8 $)

Saatin geniş bir alan kapladığını söylemek gerek. Ancak salonunuz büyükse ve bunun için uygun bir duvar varsa standardın dışında şık bir seçenek olarak kullanılabilir. Biz duvara monte ettik ve çok beğendik.

aliexpress5

Bunlar dışında ufak tefek bir sürü şey aldık, özellikle Asya için aldığımız bere, mama tepsisi gibi şeyler çok güzel ama en beğendiğim 5 tanesini listeledim. Son zamanlarda doların da artmasıyla birlikte alışverişi azalttım, 2 ayda bir sipariş ediyorum en fazla. Bakalım bu çılgınlığın sonu ne zaman gelecek?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *