2018 HEDEFLERİM VE GERİDE KALAN YILIN ÖZETİ

2018 benim için her anlamda çok farklı bir yıl oldu. Öncelikle 1 yıl önce 2018 için neyi hedeflediğime, neleri hayal ettiğime dönüp bir bakmak istiyorum. Öyle bir deftere yazılı çizili değil de, aklımda olan ve yakın çevremle paylaştığım kişisel hedeflerim şunlardı:

  • Yarım bıraktığım tezli yüksek lisansı tamamlamak veya yeni bir tezsiz yüksek lisansa başlamak,
  • Kişisel blog sitemde daha sık yazı yayınlamak ve etki alanını genişletmek,
  • Kişisel blogumu bir süre sonra çağrı merkezi profesyonellerinin ortak paylaşımda bulunabileceği bir portal haline getirmek (yeni bir isim ile)
  • Sektör ile alakalı bir dergide bir yazımın yayınlanması
  • İşyerinde sorumlusu olduğum Global süreçleri herkesin daha rahat anlayabilmesi için bir MINDMAP haline getirmek
  • Yapay zeka ve Chatbot uygulamalarını öğrenmek, en az 1 uygulamayı kendi kendime geliştirebilmek

Tabi bu hedefler için çalışırken bir yandan iş – yaşam dengesini de sağlamak kritikti. 2018’in ikinci ayında çalıştığım şirket olan Teleperformance’ta terfi alarak Direktör seviyesine yükseldim. Yeni pozisyon yanında yeni sorumlulukları da getirdi. Artık daha önce uzmanlığına sahip olduğum ve kendime güvendiğim Planlama (WFM) ve Raporlama (İş Zekası) fonksiyonlarına ek olarak Kalite ve Müşteri Deneyimi departmanlarının sorumluluğu da omuzlarımdaydı. Bu noktada bana cesaret veren üstlerimin güveni ve birlikte çalışacağım ekip arkadaşlarımın bilgi ve tecrübe düzeyiydi. Aşağıdaki basit ama anlamlı çizimi hep aklımda tuttum ve yorgun düştüğüm anlarda motivasyon sağlayıcı olarak kullandım.

2018’in Şubat ayında iş hayatımda bu gelişme yaşanırken ilk hedefim olan yüksek lisans için İstanbul Üniversitesi – Executive MBA (İngilizce) programına başvurum olumlu sonuçlanmış ve 3 dönem sürecek olan MBA maceram başlamıştı.

Açıkçası ilk dönem sandığım kadar zor geçmedi, iyi bir ortalama ile tamamladım ve ikinci dönemi de önümüzdeki hafta yapılacak sınavlar ile geride bırakacağım. Tek yorucu olan kısmı her hafta Cuma akşamlarını ve tam bir Cumartesi gününü dersler için ayırma zorunluluğuydu. Ama sınıf arkadaşlarım ve hocalarımın neşeli ve dolu insanlar olması 2 dönemin göz açıp kapayıncaya kadar bitmesini sağladı.

Nisan ayında ise iş hayatımda bana göre bir dönüm noktası olan COPC eğitimi için Dortmund’a eğitim için gönderildim ve 4 günlük bir eğitimin ardından yapılan sınav sonucu resmi olarak “COPC İmplementasyon Lideri” sertifikasına sahip oldum. O günden sonra müşteri hizmetleri ve deneyimine olan bakış açımın değiştiğini ve çalıştığım işyerinde bunun uygulamalarını hayata geçirmeye çalıştığımı söyleyebilirim.

Şimdi gelelim bloga. Bu yıl başında blogun ortalama aylık 2.000 civarında olan ziyaret sayısını Aralık 2018 itibarı ile 4.000’e çıkarabildiğim için mutluyum. Ancak, her ay 1 makale yazma hedefimi ne yazık ki yıl toplamında 9 makale ile tamamlayarak yakalayamadım.

Ağustos ayı sonunda WordPress.com üzerinde barındırdığım bahadireren.blog adresini WordPress eklentileri ve temalarını daha etkin kullanabilmek amacı ile Turhost üzerinde aldığım yeni hosting üzerine taşıdım, bu da bana SEO (Search Engine Optimization) kurabilme olanağı verdi. 2018 Aralık ayı ziyaretçi istatistiklerine baktığımda gelen ziyaretçilerin %95’i arama motorları üzerinden gelen “organik” ziyaretçiler. Bu da yazıların internette arandığını ve arama sonuçlarının kullanıcıları siteme yönlendirdiğini gösteriyor.

Kişisel blogu herkesin katkı sağlayabileceği bir portal haline getirmek için atmak istediğim adımı ancak yılın son ayında atabildim. Türkiye’de çağrı merkezi profesyonellerinin “Türkçe” bilgi içeriğine ulaşmadaki zorluğu global iyi bir örneği olan callcenterhelper.com gibi bir mecraya dönüştürmek için Aralık ayı başında www.analyticx.org sitesini açtım ancak henüz sadece şablonu ve logoyu tamamlayabildim. 2019’un ilk aylarında bu konu üzerine yoğunlaşacağım.

Bu yıl ayrıca hedeflediğim sektör yayınlarında yer alma hedefimi 2 önemli dergi olan BTHaber ve Call Center Life‘ta yayınlanan 2 yazım ile yakalamış oldum.

MINDMAP ve Yapay Zeka – Chatbot konusundaki hedeflerimi ne yazık ki yıl bitmeden başarılı bir şekilde tamamlayamadım. Ancak Mindmap için önümüzdeki 2 haftada çalışmalarımın tamamlanacağını öngörüyorum.

Yapay Zeka – Chatbot uygulaması için ise bu yıl 2 seminere katıldım ve bu seminerlerde notlar aldım. Google’ın kullanıcılara kendi botlarını geliştirmeleri için basit arayüzlü dialogflow.com üzerinde birkaç basit uygulama oluşturdum ancak kurumsal düzeyde kullanabileceğim, faydalı bir hale dönüşemedi. Çok eğlenceli ve bir o kadar heyecan verici olan bu alanda kendimi eğitimlerle geliştirmeyi amaçlıyorum. Öğrendiklerimi de bu blog ve analyticx.org aracılığı ile paylaşacağım mutlaka.

Tüm bu işlerle zaman harcarken benden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen sevgili eşim, neşe kaynağım kızım ve beni okutup buralara gelmemin yegane sebebi olan annem ve rahmetli babam olmasaydı ne ortada gerçekleştirebilecek bir hedefim ne de bir adım ileri gitmek için sebebim olurdu. En büyük teşekkürüm onlara…

Hepinize mutlu, sağlıklı ve başarılarla dolu bir yıl diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *